بازدید 956
5

گرندپری بحرین ۲۰۲۰ ، مسابقه ای که سال های سال در ذهن خواهد ماند

مجله خودرویی ایران: گرندپری بحرین ۲۰۲۰ را می توان به عنوان پر حادثه ترین مسابقه فصل ۲۰۲۰ معرفی کرد. در نگاه اول، پیست صخیر که اغلب محل برگزاری مسابقات فرمول یک است، مسیری ساده و نچندان سخت دارد. اما اصلا نباید گول ظاهر آن را خورد. این پیست ۵٫۴۱۲ کیلومتر طول دارد و از ۱۵ پیچ تشکیل شده. مسیرهای مستقیم این پیست هر راننده ای را وادار به سبقت گیری می کند که خود جاذبه این مسابقه را بیشتر می کند.

حوادث و حواشی گرندپری بحرین ۲۰۲۰ هم از همان اول گریبان رانندگان را گرفت. در تمرین شماره ۲ بود که الکساندر البون راننده تایلندی تیم ردبول در حالی که مشغول استفاده از نهایت قدرت موتور ۱٫۶ لیتری ماشین خود در پیچ اخر بود ناگهان کنترل ماشین را از دست داد و به موانع اطراف پیچ برخورد کرد. البته خوشبختانه سالم و سلامت از ماشین پیاده شد. ماشین به صورت جدی اسیب دیده بود اما مکانیک های ردبول تا روز مسابقه تعیینِ خط سخت تلاش کرده و نهایتا ماشین را آماده مسابقه کردند.

مسابقه تعیین خط هم در نوع خودش عجیب بود، از لاک آپ های بد موقع ماشین های فراری تا خرابی غیر منتظره ماشین کارلوس ساینز، راننده تیم مکلارن، همه نوید یک مسابقه جذاب و دیدنی را می دادند. چیزی که گرندپری بحرین ۲۰۲۰ را جذابتر می کرد جدال سرجیو پرز راننده تیم ریسینگ پوینت و الکساندر البون راننده جوان تیم ردبول بود.

پیشتازی لوئیس همیلتون در همان ابتدای مسابقه

چرا که تیم ردبول در حفظ الکس البون شک داشته و از آنجایی که سرجیو پرز یکی از نزدیک ترین راننده ها برای رسیدن به صندلی ردبول می باشد. این مسابقه حکم مرگ و زندگی را برای هردو راننده داشت. در پایان مسابقه تعیین خط، به ترتیب لوییس همیلتون، والتری بوتاس، مکس فرستاپن و الکساندر البون نفرات اول تا چهارم را تشکیل دادند تا در روز مسابقه اصلی به عنوان ۴ نفر اول کار خود را شروع کنند.

ساعت ۱۷ به وقت بحرین, زمان شروع مسابقه بود. همه در انتظار یک مسابقه ساده، سریع و در عین حال جذاب بودند. مسابقه شروع شد و تنش از خط استارت بالا گرفت. همه در تلاش هستند تا جایگاه بهتری کسب کنند و ترس در این مرحله حکم مرگ را برای راننده دارد.

در همان دور اول و خروجی پیچ ۲ رومین گروژان، راننده ۳۴ ساله فرانسوی تیم هاس تصمیم به سبقت گرفت اما غافل از ان که دنیل  فیات در نقطه کور او بود. همین بی دقتی در سبقت باعث شد تا تایر گروژان با تایر فیات برخورد کند و  با سرعتی نزدیک به ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت از اسفالت خارج شده و به گاردریل کنار پیست برخورد کند.

برخورد خودروی رومن گروژان با گاردریل در همان آغاز مسابقه

این برخورد باعث وارد شدن نیرویی به بزرگی ۵۳ جی به ماشین گروژان بدشانس شد. تا جایی که چشم کار می کرد دود و اتش  حاصل از انفجار ماشین پیچ شماره ۲ را فراگرفته بود و بهت و ترس به همه غلبه کرده بود. پرچم قرمز به نشانه متوقف شدن مسابقه بالا امد و رانندگان بدون اینکه بفهند چه اتفاقی افتاده به پیت لاین رفتند.

تصاویر تلوزیونی فقط ماشینی را نشان می داد که از وسط نصف شده بود! چطور ممکن است که یک ماشین فرمول یک به دو نصف تقسیم شود؟! اما سوال اصلی! رومین گروژان کجاست؟ ماشین پزشکی که در دور اول همراه با رانندگان شروع به حرکت می کند سریعا به محل حادثه می رسد و دکتر ایان رابرتس از ماشین پیاده شد و به سمت اتش رفت.

گروژان در بدترین جای ممکن یعنی بین گاردریل گیر افتاده بود و دکتر رابرتس شاید با بهترین تصمیم دوران زندگی اش به کمک مارشال، آتش محفظه راننده را کمتر کرد و به درون آتش دوید تا زندگی راننده فرانسوی را نجات دهد. خوشبختانه گروژان توانست خود را از کمند زبانه های آتش آزاد کند و به کمک دکتر فداکار سوار امبولانس شود. در این حین سکوت و بهت عجیبی کل پیت لاین را دربر گرفته بود و تمامی راننده ها فارق از رقابت کاملا نگران و ناراحت نسبت به اتفاقی که افتاده این طرف و آن طرف می رفتند.

هرکسی هرچیزی دیده بود برای هم تیمی هایش بازگو می کرد و ترس عجیبی در چهره های رانندگان مشهود بود. مسابقه ۸۵ دقیقه به شکل عجیب و ترسناکی به علت تعویض گاردریل متوقف شد و بعد از مدتی دوباره از سر گرفته شد. اما این پایان کار نبود و بلافاصله بعد از شروع  مسابقه در پیچ شماره ۸، لنس استرول راننده جوان و کانادایی تیم ریسینگ پوینت در حال ورود به پیچ به دنیل فیات برخورد می کند و به صورت غیر منتتظره ای ماشین تیم ریسینگ پوینت واژگون می شود.

لنس استرول با احتیاط ماشین خود را ترک می کند و بعد از انتقال ماشین به بیرون از پیست مسابقه دوباره سرعت قبلی را به خود می گیرد و عشاق فرمول یک بعد از شوک تصادف ها، کمی به وجد می آیند. سرعت در مسیرهای مستقیم و دقت در پیچ های تند چاشنی  این مسابقه بود که هر فردی را به تماشا وا می داشت.

سبقت های خیره کننده کارلوس ساینز راننده تیم مک لارن همه ی راننده ها را غافلگیر می کرد. تقابل او با دنیل ریکاردو ، مرد همیشه خندان فرمول یک، از جذاب ترین صحنه های این مسابقه بود. زیرا کارلوس ساینز از رده پانزدهم کار خود را شروع کرده بود وهرچه در چنته داشت رو کرد و ماه عسلِ این نیز، سبقت های رعدآسا و حساب شده ای بود که او را به رده پنجم رساند.

سباستین فتل هم که در آخر این فصل به تیم تازه تاسیس شده آستون مارتین خواهد پیوست  روز سخت و اسف باری داشت. او که از رده یازدهم کار خود را شروع کرده بود به دلیل عملکرد نا امید کننده موتور فراری چندان تشنه ی سرعت نبود به همین علت رقابتی که بین او و هم تیمی جوانش یعنی شارل لکلر وجود داشت به سود لکلر تمام شد. در آخر فتل در رده ۱۳ ام ایستاد اما شارل با کسب جایگاه دهم ۱ امتیاز به اندوخته های خودش اضافه کرد.

اصلی ترین رقابت در گرندپری بحرین ۲۰۲۰  بین الکس آلبون و سرجیو پرز بود. رقابتی که شاید در نظر دوستانه باشد اما وقتی پشت فرمان هستید رفاقت معنی ندارد. برنده این رقابت پایاپای تا دور ۵۴ ام سرجیو پرز بود که در جایگاه سوم قرار داشت. الکس البون هم بی قرار در جایگاه چهارم پشت سر او منتظر لغزش پرز بود.

البون از رگ گردن به پرز نزدیکتر بود و پرز نفس های البون را پشت سرش حس می کرد. ناگهان موتور ماشین این راننده مکزیکی شروع به دود کردن کرد که طولی نکشید اتش موتور او را تسخیر کرد. بدین ترتیب سرجیوی با تجربه رقابت را به آلبون جوان  باخت و مسابقه برای او تمام شد.

در پایان طبق روال همیشه لوییس همیلتون راننده نامدار و بزرگ تیم مرسدس جایگاه اول را تصاحب کرد و در تعقیب او مکس فرستاپن و الکس آلبون به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفتند.

نتیجه نهایی مسابقه گرندپری بحرین ۲۰۲۰  به شرح زیر است:

۱-لوییس همیلتون

۲-مکس فرستاپن

۳-الکس آلبون

۴-لندو نوریس

۵-کارلوس ساینز

۶-پییر گسلی

۷- دنیل ریکاردو

۸-والتری بوتاس

۹-استبان اوکون

۱۰-شارل لکلر

۱۱-دنییل فیات

۱۲- جورج راسل

۱۳-سباستین فتل

۱۴-نیکولاس لطیفی

۱۵-کیمی رایکونن

۱۶-انتونیو جیوویناتزی

۱۷-کوین مگنوسن

۱۸-سرجیو پرز DNF

۱۹-لنس استرول  DNF

۲۰-رومین گروژان DNF

گروژان، ازرائیل به او توجهی نکرد!

اما در آخر سوالی ذهن همگان را مشغول کرد و آن سوال این بود. چگونه رومین گروژان از آن تصادف مرگبار جان سالم به در برد؟ ابتدا با دیدن این تصادف، همه به یاد تصادف بزرگ و تاریخی نیکی لاودا راننده افسانه ای و اسطوره فقید دنیای فرمول یک افتادند که در نتیجه آن  سوختگی های بسیار شدیدی بر روی صورت و بدنش نقش بست.

اما در این تصادف تکنولوژی و شانس به کمک رومن آمدند. ابتدا بعد برخورد رومن با گاردریل ماشین به ۲ نصف تقسیم شد و نیروی ۵۳ G به آن وارد شد. این نیروی بسیار شدید باعث انفجار باک بنزین ماشین شد و اتش ماشین و گارد ریل را در بر گرفت. رومن هم در محفظه راننده که بین لایه بالایی و پایینی گاردریل گیر کرده بود و در اتش می سوخت توسط اقدام فداکارانه دکتر ایان رابرتس از کمند اتش رها شد و به امبولانس منتقل شد.

اما این تنها شانسی نبود که رومن از آن سود برد. در سال ۲۰۱۸ سازمان FIA  که وظیفه برگزاری و طراحی قوانین فرمول یک را بر عهده دارد، قانونی را تصویب کرد که در آن همه تیم ها موظف بودند از قطعه ای به نام Halo  استفاده کنند.

Halo  قطعه ای است که بر روی بدنه ماشین و روی محفظه راننده نصب می شود تا از سر راننده در برابر قطعات نسبتا بزرگ مثل تایر حفاظت کند. این اختراع هوشمندانه منتقدان زیادی داشت و اکثر راننده های مخالف آن بودند زیرا از دید راننده میکاست و رانندگی را سختتر می کرد اما سازمان FIA استفاده از این قطعه را اجباری کرد.

هنگامی که گروژان به گاردریل برخورد کرد, به لطف وجود Halo  گاردریل را شکافت و بین گاردریل گیر کرد. اگر این قطعه محافظتی نبود قطع به یقین در اثر برخورد به گاردریل با صحنه ی دلخراشی روبرو شده و خسارت های جبران ناپذیری برای او و تیمش رقم می خورد.

لازم به ذکر است که گروژان ۲۷ ثانیه درون اتش محبوس شده و قسمت شفاف کلاه ایمنی او آب شده بود! حقیقتا خدا برای او برنامه های دیگری داشته که از این حادثه تلخ جان سالم به در برد.

بعد از این حادثه گروژان به بیمارستان منتقل شد که خوشبختانه سوختگی های جزیی روی دست و پاهای او وجود داشت اما برای احتیاط وی را برای مدتی بستری کردند. بعد از این حادثه تمامی رانندگان با ارسال و منتشر کردن پیام هایی حال رومین را جویا شدند و خوشحالی خود را به خاطر سالم بودن او با طرفداران خود تقسیم کردند.

مسابقه بعدی نیز در تاریخ ۱ دی ماه ۹۹ یعنی روز دوشنبه در پیست صخیر انجام خواهد شد و غایبان بزرگ این مسابقه لوییس همیلتون به علت ابتلا به بیماری کرونا و رمین گروژان به علت اسیب دیدگی خواهند بود.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مینو گفت:

  عجب مسابقه ای بود!

 2. علیرضا گفت:

  ممنون از گزارش جذاب و حرفه‌ای. عالی بود.

 3. شیدا گفت:

  گزارش کامل و عالی بود

 4. amirhossein گفت:

  دمت گرم عالی بود ❤️

 5. amirhossein گفت:

  دمتون گرم عالی بود ❤️

پیشنهادات مجله خودرویی ایران

 • آلبوم تصاویر
 • بررسی و تست فنی
 • دریفت
 • کلاسیک
 • گذرموقت

تست و بررسی کی ام سی X5 محصول جدید کرمان موتور + فیلم

2 ماه پیش
ونوسیا D60 پلاس در تهران رویت شد + تصاویر اختصاصی

ونوسیا D60 پلاس در تهران رویت شد + تصاویر اختصاصی

5 ماه پیش
شورولت کامارو ۱۹۷۷ آمریکایی عضلانی ۸ سیلندر

معرفی و ملاقات با شورولت کامارو 1977 آمریکایی عضلانی ۸ سیلندر کلاسیک قدیمی

2 سال پیش

رانندگی با مرسدس بنز G63 AMG گذرموقت در تهران + فیلم

3 سال پیش

لندروور دیفندر 110 دارای امضای منصوری «شکنجه» و افزایش قدرت 650 اسب بخاری است.

1 روز پیش

نیسان مدل هیرتج زد 2024: بازگشتی گران قیمت به مدل Datsun 240Z.

2 روز پیش

نگاهی به تویوتا لندکروزر CGI4

4 روز پیش

گروه آرین موتور با 4 محصول جديد توليدي و وارداتي به نمايشگاه شيراز آمد

1 هفته پیش
گزارش دومین راند از مسابقات دریفت + فیلم و عکس

گزارش دومین راند از مسابقات دریفت + فیلم و عکس

6 سال پیش
گزارش مرحله پایانی مسابقات قهرمانی کشور فرمولا دریفت سال 96

گزارش مرحله پایانی مسابقات قهرمانی کشور فرمولا دریفت

6 سال پیش
شورولت کامارو ۱۹۷۷ آمریکایی عضلانی ۸ سیلندر

معرفی و ملاقات با شورولت کامارو 1977 آمریکایی عضلانی ۸ سیلندر کلاسیک قدیمی

2 سال پیش

گردهمایی کلوپ مرسدس بنز ایران به مناسب 10 سالگی آن + عکس و فیلم

5 سال پیش

نازی ها به دیزین رسیدند، گزارش دومین برنامه کلوپ مرسدس بنز در سال ۹۸

5 سال پیش

ملاقات با پونتیاک GTO کانورتیبل کلاسیک، جواهری ارزشمند در تهران

5 سال پیش

بی ام و iX 2022، جدیدترین خودرو در خاورمیانه وقتی وارد ایران می شود + تصویر اختصاصی

1 سال پیش
رانندگی و بررسی مرسدس بنز AMG GTS گذرموقت در تهران + فیلم

رانندگی و بررسی مرسدس بنز AMG GTS 2016 گذرموقت در تهران + فیلم

1 سال پیش
سازمان اموال تملیکی و ممنوعیت فروش عمومی خودروهای ۲۵۰۰ سی سی

سازمان اموال تملیکی و ممنوعیت فروش عمومی خودروهای 2500سی سی

1 سال پیش

رانندگی با مرسدس بنز G63 AMG گذرموقت در تهران + فیلم

3 سال پیش