تعرفه نهایی واردات خودرو اعلام شد. آیا ثبت سفارش باز می شود؟

واردات خودرو محدودتر از قبل می شود

بالاخره بعد از مدت ها انتظار تعرفه نهایی واردات خودرو مشخص شد. در جلسه امروز کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی که با حضور وزیر صنعت، معاونان وی و رئیس گمرک برگزار شد، دستور العمل جدید واردات خودرو اعلام شد.

چند هفته پیش زمزمه هایی مبنی بر اجرای تعرفه های جدید گمرکی به گوش می رسید. زمزمه هایی که باعث شد حباب افزایش قیمت خودروهای وارداتی هرلحظه بزرگ تر‌شود. افزایش قیمت خودروهای وارداتی در بازار آزاد بسیار چشمگیر بوده است. بسیاری از خودروها با افزایش قیمت بیش از ۵۰ میلیون تومان همراه بوده اند.

تا پیش از این برای ورود خودروهای زیر ۱۵۰۰ سی سی تنها ۴۰ درصد عوارض پرداخت می کردند. حالا با اعلام تعرفه های جدید واردکنندگان باید ۵۵ درصد عوارض برای این دسته از خودروها پرداخت کنند.

حالا این زمزمه ها و شایعات به واقعیت پیوسته است. واقعیتی که برای وارد کنندگان خودرو بسیار تلخ خواهد بود. در دستور العمل تعرفه جدید واردات خودرو درکنار محدودیت های قیمتی شاهد افزایش تعرفه ها نیز هستیم. به طوری که وارد کنندگان تا پیش از این برای ورود خودروهای زیر ۱۵۰۰ سی سی تنها ۴۰ درصد عوارض پرداخت می کردند. حالا با اعلام تعرفه های جدید واردکنندگان باید ۵۵ درصد عوارض برای این دسته از خودروها پرداخت کنند. در دستور العمل جدید عوارض خودروهای ۲۵۰۰ سی سی به بالا نیز ۱۳۰ درصد اعلام شده است. البته در این جلسه از سوی نائب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی اعلام شد: همچنان واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی سی ممنوع باشد.
این افزایش تعرفه ها به خودی خود باعث افزایش قیمت تمام شده خودروها نیز می شود.

تعرفه نهایی واردات خودرو اعلام شد. آیا ثبت سفارش باز می شود؟
پورشه ماکان با توجه به ارزش دلاری بیش از ۴۰ هزار دلار، امکان ورود به کشور را نخواهد داشت.

از نکات بسیار مهم افزایش تعرفه واردات خودروهای هیبرید است. خودروهایی که حالا برای ورود به کشور حداقل باید ۲۵ درصد عوارض پرداخت کنند. درحالی که تا پیش از این تمامی خودروهای هیبرید بدون درنظر گرفتن حجم پیشرانه، تنها ۴ درصد عوارض پرداخت می کردند. این درحالی است که خودروهای هیبرید را می توان به عنوان کم مصرف ترین خودروها عنوان کرد.

همچنان سقف ارزش گمرکی خودروهای وارداتی ۴۰ هزار دلار درنظر گرفته شده است. با این حساب می توان گفت خیلی از خودروهای کنونی موجود در بازار دیگر امکان ورود نخواهند داشت. سقف دلاری جدید تعیین شده که به نوعی ارزش گمرکی خودروها را مشخص می کند، خبر از آن می دهد که دیگر نمی توان خودروهای گرانقیمت با حجم پیشرانه مختلف را وارد کشور کرد. سقف ارزش گمرکی تمامی خودروهای وارداتی باید زیر ۴۰ هزار دلار باشد.

تعرفه نهایی واردات خودرو اعلام شد. آیا ثبت سفارش باز می شود؟
لکسوس RX200t با بیشترین افزایش قیمت در بازار آزاد همراه بوده است. باتوجه به قوانین جدید دیگر امکان ورود این خودرو به کشور نیست.

در جلسه امروز کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اقای شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کردند به زودی مشکلات واردات خودرو و ثبت سفارش برطرف خواهد شد. ضمن آنکه فرهاد احتشام زاده رئیس انجمن وارد کنندگان خودرو بیان کردند: مشکل وارادت خودرو به زودی حل می شود و فردا سایت ثبت سفارش باز می شود.

باتوجه به قوانین و تعرفه های جدید شاهد محدودیت های جدید در واردات خودرو خواهیم بود. محدودیت هایی که در آن بسیاری از خودروهای کنونی که در کشور تردد می کنند، دیگر اجازه ورود به کشور را نخواهند داشت. بی ام و ۷۳۰Li، پورشه ماکان، پورشه ۷۱۸، پورشه ۷۱۸s، لکسوس RX200t از جمله خودروهایی هستند که طبق قوانین جدید امکان ورود به کشور جهت دریافت پلاک ملی را ندارند.

در قسمت زیر، تعرفه جدید خودروهای وارداتی در دو بخش بنزینی و هیبرید برحسب حجم پیشرانه اشاره شده است.

برای خودروهای بنزینی

خودروهای دارای حجم موتور زیر ۱۵۰۰ سی سی : ۵۵ درصد (فعلی ۴۰ درصد)

خودروهای دارای حجم موتور ۱۵۰۱ تا ۲۰۰۰ سی سی : ۷۵ درصد (فعلی ۴۰ درصد)

خودروهای دارای حجم موتور ۲۰۰۱ تا ۲۵۰۰ سی سی : ۹۵ درصد (فعلی ۵۵ درصد)

خودروهای دارای حجم موتور ۲۵۰۰ سی سی به بالا : ۱۳۰ درصد (فعلی ۵۵ درصد)

 

برای خودروهای هیبرید ( مثل تویوتا پریوس، سوناتا هیبرید، لکسوس NX300h )

خودروهای دارای حجم موتور زیر۱۵۰۰ سی سی : ۲۵ درصد (فعلی ۵ درصد)

خودروهای دارای حجم موتور ۱۵۰۱ تا ۲۰۰۰ سی سی : ۴۵ درصد (فعلی ۵ درصد)

خودروهای دارای حجم موتور ۲۰۰۱ تا ۲۵۰۰ سی سی : ۶۵ درصد (فعلی ۵ درصد)

خودروهای دارای حجم موتور ٢۵٠٠ سی سی به بالا : ۱۰۰ درصد (فعلی ۵۵ درصد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.